REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išgyvenus koronaviruso pandemiją pastebėta, kad didelė dalis žmonių išvengė susidūrimo ir su kitais virusais, kurie iki tol aktyviai cirkuliavo visuomenėje. Kokie virusai dabar yra aktyvūs, ko turėtume pasisaugoti ir ką apskritai naudinga žinoti?

Išgyvenus koronaviruso pandemiją pastebėta, kad didelė dalis žmonių išvengė susidūrimo ir su kitais virusais, kurie iki tol aktyviai cirkuliavo visuomenėje. Kokie virusai dabar yra aktyvūs, ko turėtume pasisaugoti ir ką apskritai naudinga žinoti?

REKLAMA

Virusologas, profesorius Saulius Čaplinskas naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ komentuoja, kad nors koronavirusas tampa vis labiau pažįstama virusine infekcija, tik dabar yra tyrinėjamas vadinamasis ilgasis kovidas, kuris daliai pacientų iš esmės pakenkia žmogaus gebėjimams koncentruotis, dirbti ir pilnavertiškai gyventi.

Pašnekovas sako, kad nors kovidas vis dažniau vadinamas įprasta liga, iki šiol jis ir gripas yra viena brangiausių virusinių infekcijų, mat iš darbo rinkos dėl šių virusų kasmet iškrenta šimtai tūkstančių žmonių.

Vis tik, nors nuo gripo ir kovido yra skiepai, kuriais žmonės gali saugotis, virusologas apgailestauja, kad iki šiol dalia gyventojų kyla abejonių, ar verta skiepytis nuo tymų ar vėjaraupių, kurie gali sugrįžti nauja jėga ir palikti ilgalaikių komplikacijų.

REKLAMA
REKLAMA

O įrodymų, kad skiepai gali padėti išvengti ne tik ligos, bet net ir vėžio, daugėja, pavyzdžiu gali būti virusinė žmogaus papilomos viruso sukeliama infekcija. S. Čaplinskas primena, kad jau įrodyta, kad mergaitės, nuo jo paskiepytos vaikystėje, neserga gimdos kaklelio vėžiu.

REKLAMA

Kitos infekcijos, tokios kaip hepatitas A ir B, nuo kurių yra skiepai ir hepatitas C, kuris jau yra gydomas iš išgydomas. S. Čaplinskas atkreipia dėmesį, kad ir ŽIV infekcijos gydymas dabar yra gerokai pažengęs, tad virusą organizme galima suvaldyti. ŽIV diagnostika ir gydymas Lietuvoje yra prieinamas visiems, nepriklausomai nuo esamo socialinio draudimo statuso.

Tiesa, Lietuvoje iki šiol lieka sunkiai sprendžiama vaistams atsparios tuberkuliozės problema, auga įvairių kvaišalų vartojimo mastai, o tai atitinkamai paskatina nesaugų elgesį ir gali paspartinti įvairių infekcijų plitimą. S. Čaplinskas sako, kad kvaišalų vartojimo mastai jau yra katastrofiškai dideli net kai kalbame apie vaikus.

REKLAMA
REKLAMA

„Pavyzdžiu gali būti tas pats veipinimas, sakykim taip, pražiopsojo mokslininkai momentą, kai buvo diskutuojama, kad galbūt geriau tegul jau vaikas veipina, negu kad rūko. Ir Lietuvoje žinau, kad netgi yra tokių mamyčių, kurios pirkdavo tą veipinimo įrangą, kad geriau tegu vaikas nerūko. O kiti galvojo, kad jeigu pradės veipinti, tai lengviau mes rūkyti. Dabar tai tiems, kas supranta, kelia šypseną, bet kokią mes turime situaciją: daugiau nei kas antras moksleivis jau veipina, o kokį skystį jis vartoja – dažnai nežinome“, – pastebi S. Čaplinskas.

Tokios agresyvios infekcijos kaip ŽIV, hepatitas C ir kitos dažniausiai plinta lytiniu keliu, taip pat vartojant narkotikus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik Lietuvoje fiksuojama ir egzotiškų ligų, tokių kaip Dengės karštinė ar maliarija, bet trūksta dėmesio ir čia jau senai paplitusioms infekcijoms, pavyzdžiui, erkių sukeliamoms ligoms. Pasak eksperto, dėl jų Lietuvoje tikrai metas imtis aktyvių veiksmų, siekiant suvaldyti užkrato plitimą. Viena priemonių galėtų būti nemokami skiepai.

„Pasaulio sveikatos organizacija žmonėms, vykstantiems į tokias šalis kaip Lietuva ir planuojantiems kurį tai laiką būti gamtoje, rekomenduoja pasiskiepyti turistams, dėl to, kiek erkinis encefalitas yra paplitęs pas mus, o mes čia nuolat gyvenam“, – paaiškino jis.

Apie visas paminėtas infekcijas ir dar daugiau apie įvairius virusus ir infekcines ligas bei jų prevenciją kviečiame sužinoti tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“.

Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar! „Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.

tv3.lt

Netrukus prasidės nauja pandemijos banga, kuri galimai nušluos trečdalį Europos gyventojų.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų